Nie jesteś zalogowany na forum.

Płatnik Forum

Największe forum Płatników. Porozmawiajmy o systemach Płatnik, e-Deklaracje i JPK (Jednolity Plik Kontrolny)

#1 2012-03-13 14:17:15

Konrad
Gość

Migracja bazy access do SQL i błąd OLE DB provider

Witam
Przeszukałem całe forum i nie znalazłem odpowiedzi na następujący błąd. Przy migracji bazy access do sql występuje:
OLE DB provider "Microsoft Jet OLEDB 4.0" for linked server "(null)" returned massage "Aparat bazy danych Microsoft Jet nie może otworzyć pliku 'C:\...\Płatnik.mdb'. Plik jest już otwarty do wyłącznego użytku przez innego użytkownika lub potrzebne jest zezwolenie na oglądanie jego danych"

dla informacji baza .mdb znajduje się na dysku lokalnym pc z zainstalowanym MSSQL 2005, baza przed migracją była kompaktowana

co z tym zrobić ? Proszę o pomoc.

#2 2012-03-13 15:11:25

matpa
Gość

Odp: Migracja bazy access do SQL i błąd OLE DB provider

Witam
Przed migracją spróbuj zoptymalizować bazę. Czy jakieś błędy wywala?
Błąd wskazuje na to, że migrujesz do SQLa, który jest na innym kompie niż baza danych.

#3 2012-03-13 15:34:14

Konrad
Gość

Optymalizacje bazy zrobiłem brak błędów, problem dalej ten sam. Baza .mdb jest na pulpicie komputera z zainstalowanym MSSQL 05

#4 2012-03-14 12:07:59

Konrad
Gość

Witam
Problem rozwiązany, przyczyna błędu był brak uprawnień do bazy access przez serwer SQL. W kreatorze  migracji bazy przy wyborze autoryzacji użytkownika użyłem autoryzacji systemu windows i pomogło.

#5 2013-05-08 14:31:10

lidka
Gość

Witam Ja mam podobny problem przy migracji bazy danych do płatnika  też wyswietla mi ten komunikat i nic nie pomaga nie mam do niej uprawnień i dostępu , prosze pomóżcie bo nie wiem co robic a innej bazy nie mam ... ratunku !!!!

#6 2013-07-11 14:33:18

daniow
Gość

Płatnik "Run as administrator" rozwiąże Wasze problemy smile.

#7 2013-10-22 13:46:55

polano
Gość

potwierdzam smile run as ... dział smile

#8 2014-07-24 11:14:00

MM
Gość

miałam ten sam problem, uruchom jako administrator pomogło, ale czy już teraz zawsze w ten sposób muszę uruchamiać Płatnika? Nie ma "innego wyjścia" ? smile

#9 2014-07-30 13:40:54

PW
Gość

Podepnę się pod temat.
Przy migracji do sql mam błąd
OLE DB provider "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" for linked server "(null)" returned massage "Błąd dysku lub sieci"

#10 2014-07-31 07:47:14

Wojtek I.
Gość

Jaki masz serwer SQL?
Jaki masz system operacyjny?
Gdzie jest baz .mdb?

#11 2015-01-21 16:40:25

najsek
Gość

Witam,
pełno pytań a zero konkretnych rozwiązań.
Nikt nie rozwiązał tego problemu czy po rozwiązaniu nikomu nie chciało się już o tym napisać ?

Pozdrawiam

#12 2015-02-06 08:24:50

ksyt
Gość

do najsek
Masz wszystko napisane. Uruchom jako Administrator pomaga na wszystko, przynajmniej w Win7.

#13 2015-02-25 20:09:38

najsek
Gość

ksyt napisał/a:

do najsek
Masz wszystko napisane. Uruchom jako Administrator pomaga na wszystko, przynajmniej w Win7.

Witam, no niestety nie pomaga.
Jakby pomagało to nie zadawał bym pytania.
Win7 64bit, 32bit, bez roznicy.
sqlexpress2012

#14 2015-03-03 08:12:04

Wojtek I.
Gość

Problem w tym że nie ma możliwości wykonania migracji z Accessa do SQL 64bit bo pojawia się błąd o ile dobrze pamiętam to microsoft jakis bibliotek nie przygotował...
Zrób migrację z Accessa do SQL 2005 a później z 2005 do 2012.

#15 2015-08-26 13:39:39

Marlon
Gość

A ja podczas migracji do SQL2008 R2 mam taki błąd:
OLE DB provider 'Microsoft.Jet.OLEDB.4.0' cannot be used for distibuted queries because the provider is configured to run in single-threaded apartment mode
Jakieś pomysły? Nie ma znaczenia, czy uruchamiam jako administrator, czy migracja jest z autoryzacją Windows czy SQL. Oczywiście parametr AdHoc w Facets jest na True
Pomocy ;-))

#16 2015-08-27 09:03:28

Andy
Gość

#17 2015-08-28 14:25:34

Marlon29
Gość

OK - dzięki. Niestety nie pomogło. Co ciekawe na tym samym kompie migracja do SQL2005 śmiga.
Będę musiał utrzymać staruszka jeszcze jakiś czas;-))

#18 2015-09-09 10:43:19

reboot.pl
Gość

Błąd Microsoft.Jet.OLEDB.4.0 pojawia się najczęściej przy niekompatybilności bazy danych, tzn. baza źródłowa jest 32bit, a baza docelowa 64bit.
Stawiam, że SQL 2005 jest 32bit dlatego konwersja działa...
Problemem są biblioteki i tego raczej się nie da tego obejść.

#19 2015-09-11 14:00:31

Piotr
Gość

aby zrobić taką migracje (robiłem to dla biura rachunkowego kilka razy) najlepiej
komputer z systemem windows xp (32 bity)
instalacja płatnika z sql 2005
sprawdzić bazę (optymalizacja)
sprawdzić baze czy się zmigruje z access do access (inna nazwa bazy)
dopiero migracja do SQL 2005
i tu niespodzianka czasem na uprawnieniach sa i hasło
a czasem na uprawnieniach windowsa   (w zależności od wersji zainstalowanego sql z płatnikiem np sp4)
potem dopiero przejscie do SQL 2008

#20 2016-02-12 21:52:03

Zbyszek
Gość

Piotr napisał/a:

komputer z systemem windows xp (32 bity)
instalacja płatnika z sql 2005
sprawdzić bazę (optymalizacja)
(...) migracja do SQL 2005
i tu niespodzianka czasem na uprawnieniach sa i hasło
potem dopiero przejscie do SQL 2008

Potwierdzam, u mnie ten sposób działa z SQL 2012, po pół dnia szukania sposobu i walki z milionem komunikatów o błędach.
Serdeczne podziękowania dla Piotra!

#21 2017-02-19 09:41:32

rs
Gość

daniow napisał/a:

Płatnik "Run as administrator" rozwiąże Wasze problemy smile.

pomogło, dzięki

#22 2019-02-03 22:10:20

SJU
Gość

Stary wątek, ale dla potomności, może komuś się przyda :-) Próbowałem przeróżnych rzeczy a pomogła drobnostka (wyczytana na hamerykańskim forum).
Na chwilę zmieniłem konto, na którym działa  usługa SQL, na konto aktualnie zalogowanego użytkownika (zamiast domyślnego). Restart SQLa i już Płatnik elegancko robi plik MDB dla wersji Accessowej. Wcześniej był błąd jak u autora wątku i rzeczywiście zmiana użytkownika na którym działa usługa wydaje się mieć sens (jak się już wie o co chodzi :-) ). Robiłem to na SQLu 2012 32-bitowym (bo też bitowość może mieć znaczenie, jak pisali na hamerykańskim forum).

#23 2019-04-16 11:18:26

JN
Gość

Baza Access w jest lokalizacji sieciowej. Zamierzam wykonac migracje do bazy MS-SQL. Po przeprowadzeniu kilku nieudanych prób i przeczytaniu wielu postów mam w koncu sukces.
Zainstalowalem MS-SQL Server 2008 Express 32bit na PC z Windows 10 Prof. Autentykacja SQL+Windows. Instaluję też Management Studio. W SQL Server Configuration Manager w opcji SQL Server Network Configuration -> Protocols for (mój serwer SQL) ustawiam TCP/IP na Enabled.
Programem Access 2010 wykonuję kompaktowanie dotychczasowej bazy.
Na tym samym PC zainstalowalem program PLATNIK (10.02.002) i podłączylem do bazy Access. Zamykam PŁATNIKA i ponownie otwieram jako administrator. W ustawieniach bazy danych wywołuję migrację bazy danych do Microsoft SQL Server. Wskazuję zainstalowany MS-SQL 2008, podaje nazwe bazy danych PLATNIK. Na 2 pytania o autoryzację wybieram autoryzacja Windows. Dalej tylko potwierdzam komunikaty. Teraz z poziomu Management Studio wykonuje backup bazy PLATNIK (po to aby przenieść na inny serwer SQL tj w wer.2012 SP2)

#24 2019-08-26 08:42:49

gosc
Gość

witam
mi się udało z accesa do sql 2012 sp2 zrobić migrację. musi byc sql 32 bit, ,  w płatniku przy migracji  wybierałem autoryzacje Windows, płatnik odpalony jako administrator
aby migracja przeszła na instancji trzeba włączyc:

sp_configure 'show advanced options', 1; 
RECONFIGURE;
GO
sp_configure 'Ad Hoc Distributed Queries', 1; 
RECONFIGURE; 
GO

#25 2019-09-18 10:54:22

Piotr
Gość

Jako że sam przechodziłem przez to teraz to podzielę się z wami kilkoma ważnymi informacjami jeżeli ktoś tak jak ja migruje do 64bitowego SQL (w moim przypadku to SQL 2017 Standard).
Po pierwsze i najważniejsze, potrzebujemy dodatkowej tymczasowej instalacji SQL Server koniecznie 32bitowej, może być nawet darmowa edycja Express, w wersji oczywiście takiej jaką oficjalnie wspiera Płatnik. Można ją zainstalować na tym samym komputerze na którym mamy Płatnika lub może być na innym ale wtedy trzeba tam zainstalować program Płatnik i tam wykonywać migrację. SQL trzeba oczywiście skonfigurować żeby akceptował połączenia TCP/IP i odblokować go na firewallu. Jest jeszcze inna metoda nieprzetestowana przeze mnie, należy umieścić plik bazy w takiej lokalizacji (np. na dysku sieciowym) żeby nasz komputer i serwer SQL miały do niej dostęp, albo skopiować plik bazy na komputer gdzie jest serwer SQL ale do dokładnie takiej samej lokalizacji w jakiej jest na naszym komputerze. Chodzi o to że serwer SQL otwiera bezpośrednio ten plik bazy więc musi mieć do niego dostęp.

Po drugie na serwerze SQL trzeba włączyć "Ad Hoc Distributed Queries". Najprościej zrobić to w Management Studio poprzez wykonania zapytania do bazy:

sp_configure 'show advanced options', 1; 
RECONFIGURE;
GO
sp_configure 'Ad Hoc Distributed Queries', 1; 
RECONFIGURE; 
GO

Po zakończeniu importu koniecznie to wyłączcie przez zapytanie do bazy:

sp_configure 'Ad Hoc Distributed Queries', 0; 
RECONFIGURE; 
GO
sp_configure 'show advanced options', 0; 
RECONFIGURE;
GO

Teraz możecie zrobić normalnie migrację najpierw do tego tymczasowego 32bitowego SQL, na koniec koniecznie zaznaczcie żeby użył jej jako bazy roboczej. Potem jak już będziecie podłączeni do tej tymczasowej bazy to robicie znowu migrację tylko teraz już do waszego normalnego docelowego serwera, tu już nie musi być płatnik na tym samym komputerze. Ważne żeby docelowy serwer też miał włączone TCP/IP i na czas migracji trzeba włączyć „Ad Hoc Distributed Queries” i wyłączyć po zakończeniu (chyba że wasze oprogramowanie/zapytania używają funkcji OPENROWSET i OPENDATASOURCE to wtedy nie).

Wprowadź wiadomość i wyślij
Czy jesteś człowiekiem?

Niestety musimy zabezpieczyć forum przed zaśmiecaniem przez roboty reklamowe.

Stopka

Forum oparte na FluxBB